Inštruktori

Anežka

Anežka

„Není demonstrace, kde by nebyla Anežka.“

(Sv. Václav, jezdec na koni)

Nejstarší z pěti sourozenců, Anežka vždy umí naslouchat vašim problémům a podpoří vás ve všem, co děláte. Větší mistryni na přírodní kosmetiku nenajdete – během mytí hlavy vajíčkem si s ní můžete popovídat i o cestě do Santiaga de Compostela. Prase si vybírá, ale brokolici sní i z klecových chovů. Živí ji výuka občanky, dějepisu a zeměpisu a nebojí se dětem ukázat i živé netopýry v jejich přirozeném prostředí.

Áňa

Áňa

„Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně“

(Immanuel Kant)

Anna (nie)je mimozemštan. Hoci možno občas hľadáte, kam ukryla svoju vesmírnu loď, Anna je rozhodne osobou, ktorá v prípade potreby zanecháva chladnú (skvelo brčkavú) hlavu. Inokedy zas treba očakávať návaly intenzívnej zábavy, ktoré má vo svojej výbave vždy pripravené. Na tejto planéte ju fascinuje betón (v podobe brutalizmu). Táto fascinácia sa pretavila až do štúdia architektúry v rodnej Prahe, no nebojí sa ani okopávať zeleninu na Šumave. Táto obdivovateľka ilustrovaných kníh a pútavých príbehov je výborným vývarom vyberaného humoru ale zároveň citlivým poslucháčom, ktorý na seba dlho nenechá čakať s jej kreatívnymi nápadmi.

Dzuri

„Tvá mysl je jako vodní hladina, když je robouřená nelze v ní nic spatřit. Ale jak mile se uklidní, odpověď se ti zjeví jako na dlani.““

(Master Oogway)

Dominik je charizma. Čerstvý pán inžinier a nadšenec epických vecí. Film, kniha, seriál či hra, kde dobro bojuje so zlom, alebo dobrý humor srší na všetky strany, neostane Dominikom nepovšimnutý. Samozrejme citáty a mená všetkých postáv má v základnej výbave. Má úžasnú schopnosť zapadnúť asi do každej spoločnosti, či na výpravu do hôr alebo tú najdivokejšiu párty. Bývalý pán herec, obdivovateľ krásy, humorista ale hlavne človek s veľkým srdcom, dámi a páni, môj najlepší kamarát: Dominik. (Filip)

Filip

„The love for all living creatures is the most noble attribute of man.”“

(Charles Darwin)

Filozofovanie nad každým pozorovaným aspektom správania a myslenia jednotlivcov, skupín ale aj celého ľudstva s Filipom rozpitvávame už od skorého, ranného ale aj detského veku. Pohľad na problematiku každodenného prežívania/žitia (ako u koho) a riešenia jednotlivých životných situácií Filip aplikuje z oboch brehov rieky života. Či už sa jedná o Light Side alebo Dark Side podstatu, Filip sa nachádza niekde medzi a to mu dáva jedinečnú perspektívu v riešení otázok a problémov. Odstup tvorí nadhľad a Filip sa vie s OTCOVSKOU rozvahou povzniesť nad situáciou, pre zachovanie rovnováhy vo vesmíre. Najlepší učiteľ, najlepší spoluhráč ale hlavne najlepší kamarát akého si len môžeš priať. (Dzuri)

Hvězdička

„Učení ještě nikdy nikomu neublížilo. Teda skoro nikdy a skoro nikomu.“

(Zaklínač VII. – A. Sapkowski)

Majitel největšího Lego domečku na FONSu a všemi ženami obletovaný muž. Poznáte to podle toho, že je celý od cínu.

Kaj

Kaj

„Kaj má ráda podstatu věci. Její podstatou je tanec a sluníčko.“

(RNDr. Sergej Labanov, Ph.D., teoretický fyzik)

Bytosť vskutku pozoruhodná. Keď raz započujete jej smiech, budete sa ju snažiť rozosmiať, len aby ste ho počuli zas. Do inštruktorovania FONSu vhupla ešte ako násť-ročná. A že ju to (občas) baví, o tom svedčí aj to, že dnes FONSu šéfuje. V naivnej nevedomosti sa podujala na cestu študentky medicíny v stovežatej matke miest, v Prahe. Hoci sa už blíži ku koncu svojho štúdia, zatiaľ z neho úplne nezošedivela, ale radšej popri ňom stihla kopec vecí, pretože mladosť má len jednu. Svoju myseľ okrem kŕmenia medicínskymi termínmi potrebuje kŕmiť aj kávou, čokoládou, tancom, dobrou hudbou či objatiami. Nebude z nej, dúfajme, žiadna rádová nudná doktorka, ale kreatívny živel, ktorý obohacuje okolie svojou inakosťou, bláznivosťou a úsmevom. Nebojí sa naplno užiť prítomný moment, myslieť do diaľky, vidieť do hĺbky, kráčať horami, zastaviť sa v údoliach a hlavne sa nebojí žiť. Žiť svojím spôsobom. Ako Kaj.

Katka

Katka

„Mám velkou důvěru v blázny; moji přátelé tomu říkají sebevědomí.“

(E. A. Poe)

Kačka – holka do veškeré pohody i nepohody. Drsná žena se srdcem dobrodruha a citlivá duše s maminkovskými sklony v jednom. Živná půda pro potrhlé nápady i hluboké debaty o životě. Nadšená pro všechno, co jen trochu zavání přírodou, tancem nebo kulturou. Ráda přidá ruku k dílu, kde se dá a nikdy si nebude stěžovat na nedostatek času. Umí žít v přítomném okamžiku a naplno sdílet společné chvíle s těmi, se kterými právě je. A naviac – nebojí sa hovorit po slovensky, aj keď to v skutočnosti nevie. To se pre FONS rátá!

Lucka

Lucka

„„Vesmír si prostredníctvom nás uvedomuje sám seba.“

(Alan Watts)

Už jste někdy potkali lesní škriatky? Lucka rozhodně ano, díky ní se na Fonse stávají fantazijní světy skutečnými. Není tedy divu, že se věnuje umělecké tvorbě – malbám, ilustracím, performance, photoshopovým kolážím nebo nefalšovanému slovenskému rappu. Směsicí vytříbeného humoru, zajímavých názorů a empatie je s ní je každá diskuse zážitkem. Lucka zkrátka ví, co je v životě důležité – balkánská dechovka, FONS, kočky a bačovské fresky.

Mária

Mária

„Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa!“

(Flp 4,4)

Vždy veselá a usmiata osoba, ktorá nereaguje na iné meno ako Mária. Ak ju chcete naštvať, povedzte jej Majka, alebo Maruška, ale potom zdrhajte, lebo Mária vie fakt rýchlo behať. Obľubuje dejiny, najmä stredovek, ktorý aj študuje, číta knihy, bicykluje, to sú jej hobby. Podľa mňa je racionálne zmýšľajúci tvor, vie čo chce, vie kým je, vidím úspech za úspechom. Skauting je jej druhý domov, je to proste srdcovka, robí s deťmi, dáva dobrý príklad a dokáže pri tom zahodiť všetku vážnosť a byť ako malé dieťa. Na Márii si v momente všimnete s akou energiou ide do vecí, vždy s úsmevom a odhodlaním. Odporúčam však nepozývať ju na karaoke (jej spev má od spevu na míle ďaleko), a do tanca len na vlastné riziko, že vám postúpa po špičkách. Ale slová aj tak veľa neprezradia, treba ju proste spoznať a zažiť.

Peťo

Peťo

„How we survive... is what makes us who we are.“

(Rise Against (kapela))

Peter je dobrosrdečný pragmatik s nádychom abstrakcie a humoru. Kde je on, človek sa cíti ako "pod dekou pri krbe s kakaom v ruke". Keď raz otvorí ústa ťažko je mi sa prestať smiať, ale keď príde na lámanie chleba, viem, že s Petrom sa dá ísť do hĺbky. Pozná slasť aj trpkosť...ako my všetci...ale málokto sa vie nad to všetko povzniesť a aj v ťažkom čase vyčariť okoliu úsmev. Peter je tiež filozof a umelec vo svojom zmysle slova a nebojí sa veci označiť pravým menom. A aj za to si ho treba ceniť.

Portviš

Portviš

„Zrcadlová koule – dovnitř nevidíš, ale ukáže ti tebe samého v neobvyklé perspektivě.“

(Marie „Daphne“ Vraníková, vedma a špiritistka)

Tento zaslúžilý člen Starej gardy je najlepší kuchár medzi záhradníkmi a najlepší záhradník medzi kuchármi. Rád vytvára obrázkové šifry a keďže má mnoho načítaného (i zapamätaného), z jeho osobitých kresbičiek sa človek mnohému priučí. V kuchyni pod jeho vedením sa človek priučí vareniu. Portviš je šéfkuchár bez čapice. Zato s rohmi. A kopytani. A plnou skriňou ďalších doplnkov, ktoré mu dizajnéri brazílskych karnevalových kostýmov ticho závidia. Môžete sa s ním baviť o floristike, o súdobých seriáloch, ktoré hýbu torrentami i o klasických filmoch pre pamätníkov, z ktorých chrlí hlášky na počkanie. Nie je poverčivý, preto doma chová čiernu mačku, ktorá dokáže byť naraz na dvoch miestach.

Simča

Simča

„„Jediný prostriedok, ako život zniesť - považovať ho za krásny.“

(John Lennon)

Simi je nežné žieňa, ale energiou prúdi za desiatich. Spontánna duša, ktorá má rada dobrodružstvo, spoločnosť dobrých ľudí a krásne okamihy života. Všestranné schopnosti a chuť žiť naplno ju predurčili, že vysokou školou jej bol život sám. To je podstata aj najčastejšie frázy, ktorou ukončí nejeden príbeh: “Môj život, čo ti poviem”. Narodila sa v Bratislave, nejaký čas žila v Kanade, no jej srdcovkou je Banská Štiavnica. V jej prítomnosti si človek ukotví, že kým vieš snívať tak máš nádej. Hlučne sa smeje, rada tancuje a nikdy nepohŕdne sladkým.

Terez

Terez

„eine junge Babysitter mit einem Plattenteller“

(dr. Životní Zkušenost)

Víte, že Terez a vodní organismus perloočka jsou si v mnoha věcech podobné? Perloočka je součástí vodního planktonu. Terez se cítí jako doma v lesním ekosystému a ráda se potuluje přírodou. Když se zrovna nepodílí na vzdělávání mladých „planktoňátek“, se zálibou se vzdělává v cizích jazycích – zvlášť ve slovenštině. Obě dokážou plavat na hloubku – perloočka rybníka, Terka lidských duší. A pokud si je prohlédnete zblízka, pod lupou, hned vás zaujme jejich veliké srdce a plynulý pohyb za Světlem.

Týnka

Týnka

„Velmi krátký a nepokojný je život těch, kteří zapomínají na minulost, nedbají přítomnosti a bojí se budoucnosti.“

(Seneca)

Usmievavá svetlovláska, ktorá si vždy prisadne ku vám a bude vás chvíľu počúvať, aby vám následne položila pár otázok s úmyslom dozvedieť sa o vás viac. Táto deva je síce Vltavou pokrstená Pražačka, no jej srdce je rozdelené na dve časti, a ako miluje prechádzky po kamenných uličkách Malé Strany, tak miluje východy slnka v jej milovaných Hrazanoch, o ktorých dokáže skladať ódy. A ódy sú to samozrejme pravdivé, o čom by presvedčili aj naši predkovia neskorej doby laténskej, keby tu boli medzi nami. Táto dichotómia mesta a prírody je v jej podstate. Okrem toho zbožňuje príbehy a medzi jej obľúbené patrí ten o Jednorožcovi. K tomu všetkému pozná rozdiel medzi lesným slimákom a dážďovkou - dážďovka chutí lepšie surová.