Inštruktori

Anežka

„Není demonstrace, kde by nebyla Anežka.“

(Sv. Václav, jezdec na koni)

Nejstarší z pěti sourozenců, Anežka vždy umí naslouchat vašim problémům a podpoří vás ve všem, co děláte. Větší mistryni na přírodní kosmetiku nenajdete – během mytí hlavy vajíčkem si s ní můžete popovídat i o cestě do Santiaga de Compostela. Prase si vybírá, ale brokolici sní i z klecových chovů. Živí ji výuka občanky, dějepisu a zeměpisu a nebojí se dětem ukázat i živé netopýry v jejich přirozeném prostředí.

Áňa

„Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně“

(Immanuel Kant)

Anna (nie)je mimozemštan. Hoci možno občas hľadáte, kam ukryla svoju vesmírnu loď, Anna je rozhodne osobou, ktorá v prípade potreby zanecháva chladnú (skvelo brčkavú) hlavu. Inokedy zas treba očakávať návaly intenzívnej zábavy, ktoré má vo svojej výbave vždy pripravené. Na tejto planéte ju fascinuje betón (v podobe brutalizmu). Táto fascinácia sa pretavila až do štúdia architektúry v rodnej Prahe, no nebojí sa ani okopávať zeleninu na Šumave. Táto obdivovateľka ilustrovaných kníh a pútavých príbehov je výborným vývarom vyberaného humoru ale zároveň citlivým poslucháčom, ktorý na seba dlho nenechá čakať s jej kreatívnymi nápadmi.

Dzuri

„Tvá mysl je jako vodní hladina, když je robouřená nelze v ní nic spatřit. Ale jak mile se uklidní, odpověď se ti zjeví jako na dlani.““

(Master Oogway)

Dominik je charizma. Čerstvý pán inžinier a nadšenec epických vecí. Film, kniha, seriál či hra, kde dobro bojuje so zlom, alebo dobrý humor srší na všetky strany, neostane Dominikom nepovšimnutý. Samozrejme citáty a mená všetkých postáv má v základnej výbave. Má úžasnú schopnosť zapadnúť asi do každej spoločnosti, či na výpravu do hôr alebo tú najdivokejšiu párty. Bývalý pán herec, obdivovateľ krásy, humorista ale hlavne človek s veľkým srdcom, dámi a páni, môj najlepší kamarát: Dominik. (Filip)

Filip

„The love for all living creatures is the most noble attribute of man.”“

(Charles Darwin)

Filozofovanie nad každým pozorovaným aspektom správania a myslenia jednotlivcov, skupín ale aj celého ľudstva s Filipom rozpitvávame už od skorého, ranného ale aj detského veku. Pohľad na problematiku každodenného prežívania/žitia (ako u koho) a riešenia jednotlivých životných situácií Filip aplikuje z oboch brehov rieky života. Či už sa jedná o Light Side alebo Dark Side podstatu, Filip sa nachádza niekde medzi a to mu dáva jedinečnú perspektívu v riešení otázok a problémov. Odstup tvorí nadhľad a Filip sa vie s OTCOVSKOU rozvahou povzniesť nad situáciou, pre zachovanie rovnováhy vo vesmíre. Najlepší učiteľ, najlepší spoluhráč ale hlavne najlepší kamarát akého si len môžeš priať. (Dzuri)

Hvězdička

„Učení ještě nikdy nikomu neublížilo. Teda skoro nikdy a skoro nikomu.“

(Zaklínač VII. – A. Sapkowski)

Majitel největšího Lego domečku na FONSu a všemi ženami obletovaný muž. Poznáte to podle toho, že je celý od cínu.

Kaj

„Kaj má ráda podstatu věci. Její podstatou je tanec a sluníčko.“

(RNDr. Sergej Labanov, Ph.D., teoretický fyzik)

Bytosť vskutku pozoruhodná. Keď raz započujete jej smiech, budete sa ju snažiť rozosmiať, len aby ste ho počuli zas. Do inštruktorovania FONSu vhupla ešte ako násť-ročná. A že ju to (občas) baví, o tom svedčí aj to, že dnes FONSu šéfuje. V naivnej nevedomosti sa podujala na cestu študentky medicíny v stovežatej matke miest, v Prahe. Hoci sa už blíži ku koncu svojho štúdia, zatiaľ z neho úplne nezošedivela, ale radšej popri ňom stihla kopec vecí, pretože mladosť má len jednu. Svoju myseľ okrem kŕmenia medicínskymi termínmi potrebuje kŕmiť aj kávou, čokoládou, tancom, dobrou hudbou či objatiami. Nebude z nej, dúfajme, žiadna rádová nudná doktorka, ale kreatívny živel, ktorý obohacuje okolie svojou inakosťou, bláznivosťou a úsmevom. Nebojí sa naplno užiť prítomný moment, myslieť do diaľky, vidieť do hĺbky, kráčať horami, zastaviť sa v údoliach a hlavne sa nebojí žiť. Žiť svojím spôsobom. Ako Kaj.

Katka

„Mám velkou důvěru v blázny; moji přátelé tomu říkají sebevědomí.“

(E. A. Poe)

Kačka – holka do veškeré pohody i nepohody. Drsná žena se srdcem dobrodruha a citlivá duše s maminkovskými sklony v jednom. Živná půda pro potrhlé nápady i hluboké debaty o životě. Nadšená pro všechno, co jen trochu zavání přírodou, tancem nebo kulturou. Ráda přidá ruku k dílu, kde se dá a nikdy si nebude stěžovat na nedostatek času. Umí žít v přítomném okamžiku a naplno sdílet společné chvíle s těmi, se kterými právě je. A naviac – nebojí sa hovorit po slovensky, aj keď to v skutočnosti nevie. To se pre FONS rátá!

Mária

„Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa!“

(Flp 4,4)

Vždy veselá a usmiata osoba, ktorá nereaguje na iné meno ako Mária. Ak ju chcete naštvať, povedzte jej Majka, alebo Maruška, ale potom zdrhajte, lebo Mária vie fakt rýchlo behať. Obľubuje dejiny, najmä stredovek, ktorý aj študuje, číta knihy, bicykluje, to sú jej hobby. Podľa mňa je racionálne zmýšľajúci tvor, vie čo chce, vie kým je, vidím úspech za úspechom. Skauting je jej druhý domov, je to proste srdcovka, robí s deťmi, dáva dobrý príklad a dokáže pri tom zahodiť všetku vážnosť a byť ako malé dieťa. Na Márii si v momente všimnete s akou energiou ide do vecí, vždy s úsmevom a odhodlaním. Odporúčam však nepozývať ju na karaoke (jej spev má od spevu na míle ďaleko), a do tanca len na vlastné riziko, že vám postúpa po špičkách. Ale slová aj tak veľa neprezradia, treba ju proste spoznať a zažiť.