Inštruktori

Andri

„Nezná hranice, raději je přeskočí, než by je po kouscích posouvala.“

(Jirka, instruktor NaHRAně)

Krom organizací zážitkovek a táborů koketuje se Skautingem a po vzoru své drahé polovičky se chce stát skautkou. Založila si vlastní krejčovský salón a rok před diplomkou opustila vysokou školu a učí se krejčovou. Nejraději šije svatební šaty. Když už není do čeho jehlou píchnout, věnuje se folklórnímu tanci. Moc se ji nepokoušejte naštvat, před ní neutečete po svých do lesů, neujedete na lodi ani na kole, najde si vás. Na laně z její vůle byste mohli odtáhnout plně naložený tanker. Klidně tisíc mil. S vyhozenou kotvou. Po souši.

Beznož

Beznož

„Bez noža si Beznož beží tam kde spadne potom... leží“

(Kenichi Ryoma, zenový básnik)

Pamäť národa, chodiaca kronika a účastník prvého Fonsu Slovensko (2001). Baví ho prenikanie do ultimátnych sociálnych spoločenstiev a štúdium kultúrnych šokov s tým súvisiacich. Život mu priniesol zaujímavú diverzitu v zamestnaniach, čo krásne zapadá do načrtnutého rámca. Pred pár rokmi nastúpil na Cestu japonského meča, po ktorej vytrvalo kráča k osvieteniu. V tíme plní funkciu nestora pre legálne povzbudivé prostriedky, vyzná sa v čajoch, cigarách, príprave kávy, v komixoch a zenových kóanoch. Jeho najnovším objavom na poli gastronómie sú jablká kultivaru Idared. Nedávno sa presťahoval na Haciendu, kde cibrí svoje rurálne skills a učí matematiku opravárov poľnohospodárskych strojov.

Čoko

„Zpívej hlasem hor, maluj barvami větru.“

(Rebecca „Pocahontas“ Rolfe, indiánka)

Když jste byli v první třídě, byla pro vás paní učitelka ta, která dokáže všechno. Postupem času jste přišli na to, že to nemusí být pravda. V tomhle případě to tak nejspíš fakt je. Skákala ta vaše „úča“ bungee-jumping, plachtila kolem Španělska, přejela Šumavu na kole? Každopádně až budete přemýšlet komu svěříte své děti do kroužků či do skauta, Čoko by doporučilo 10 z 10 instruktorů, kteří ještě nemají co svěřovat.

Dady

Dady

„Bezúhonný idealista pošpiněný krásou bytí.“

(farář Arský ft. padre Pio)

Dady svoje srdce našel na FONSe a pak jej věnoval Andri. Tomu se nikdo nediví. Všichni se ale podivují Dadyho neuhasitelné zapálenosti pro FONS, jeho pozdnímu (ale o to intenzivnějšímu) objevu skautingu a schopnosti vyskytovat se na všech místech spojených s FONSem najednou. Obzvláště poslední jmenovaná schopnost (která se dá pokládat za důkaz Dadyho začínající svatosti), přivedla nejednou v úžas celé hospody stretávajících se FONSáků na mnoha různých místech v Čechách i na Slovensku. Dadyho srdce bije pro FONS, Dadyho srdce bije pro Andri. Tomuto jevu se podle katechismu říká bilokace.

Dymči

Dymči

„Široké srdce.“

(MUDr. Hana „Sushi“ Harazim, PhD., kardiochirurg)

Každý kdo už někdy zažil chvíle v zákulisí s divadelními herci a herečkami ve skrytu duše touží podobnou atmosféru zažít znovu. Nechávat se strhávat k bezprostřednímu vyjadřování emocí a citů, z plna hrdla se smát, nechávat se laskat krásnými úsměvy a nabíjet se energií šarmu přeskakující mezi přítomnými legendami divadelních prken či filmových pláten. A při tom všem přemýšlet, jestli to může být opravdu skutečnost? Jestli to není jen další hra? Fikce? Póza? A přesně taková, ale zcela jasně skutečná je Dymči – něžná duše našeho týmu se širokým srdcem, divadelní herečka a milovnice folklóru. Děvče, které stojí za hřích.

Funo

„Ich bin ein Berliner!“

(John F. Kennedys)

Toto stvorenie hľadá energiu pre živobytie na najzvláštnejších miestach planéty Zem: v úsmevoch iných ľudí, v hudbe – a najmä rape, vo svojom okolí, ako aj v čare noci či prírody a taktiež v počítačových hrách. Funko sa rád zamýšľa nad cieľmi, rád vyhodnocuje procesy a miluje priateľskú atmosféru. Funkonátorika vie rozosmiať snáď všetko, pozná aj veľa vtipov a niektoré vedia byť vtipné:) yeah!

Gimli

Gimli

„Boří hranice, inspiraci nejraději hledá v horách.“

(Robert „Bob“ Brassbell, ranger, Yellowstonský národný park)

Tvorca tímovej umelej inteligencie povýšil prípravné stretnutia i čas medzi nimi na úroveň hodnú 21. storočia. Má rád, keď je všetko pripravené v predstihu, keď každý vie, čo má robiť a keď sú naše kroky naplánované na niekoľko ťahov dopredu, vrátane všetkých možných i nemožných alternatív. My zo slovenskej časti tímu sa ho to márne pokúšame odučiť. Nedá si povedať. Často nás prekvapí nejakým grafom, štatistikou či novou aplikáciou, ktorá nám má uľahčiť plánovanie. Jednoducho ajťák, čo si budeme hovoriť. Jeho koníčkom je šifrovanie a prevádzkovou kvapalinou kakavíčko. Zlé jazyky tvrdia, že má doma utretý prach i medzi poličkou a skriňou a farbičky zoradené podľa farieb. Ale na tom sa nevieme zhodnúť. Respektíve, vieme sa zhodnúť na tom, že má farbičky zoradené, len nevieme, či podľa RAL, alebo RGB.

Kaj

Kaj

„Kaj má ráda podstatu věci. Její podstatou je tanec a sluníčko.“

(RNDr. Sergej Labanov, Ph.D., teoretický fyzik)

Životná púť našej Kaj sa odohráva nielen v čase, ale aj v priestore. Postupne sa z východného Slovenska presťahovala na stredné a v nedávnej minulosti dokonca zakotvila až v Prahe. Táto skutočnosť síce geograficky narušila odvekú nerozlučnosť dua Miška-Kaj, spoločné zotrvávanie v našom tíme im však dáva viaceré príležitosti na stretávanie a spoluprácu. Hľa, na čo všetko je ten Fons dobrý! Ako mladá inštruktorka má ešte stále kopu energie, takže sa sama hrnie do mnohých aktivít a jej pracovné nadšenie neraz primäje i postaršiu časť tímu k väčším výkonom. A takmer celý čas sa usmieva a šíri okolo seba dobrú náladu. Takže ak na Fonse natrafíte na nejakú odutú semetriku, určite sa nejedná o Kaj! Jej obľúbeným relaxom je tanec a masáž.

Katka

„Vedoucí grémia Průvodců životními cestami.“

(Bruno da Mars, spokojený klient)

Vím kdo jsem, vím co chci, vím kam jdu. Kdo z nás to o sobě může říci? Pokud to z našeho týmu někdo umí, je to Katka. Možná ne úplně 100% ve všem, ale svoje umění života rozvíjí s profesionálním zápalem a daří se jí. Chodí přesně po hranici mezi přílišnou pohodlností a workoholismem, mezi ambicemi a přepokornělou službou, mezi překračováním hranic a dobrými zvyky. Katka umí prožít přítomný okamžik; když naslouchá – rozumí, když hovoří – rozdává. A Bruno Mars podle ní píše písničky. Passenger také. A Mumford & Sons. One Republic. (Jenom Klus ne.)

Klíč

Klíč

„Děsně charizmatický král pozérů a oponentů. WTF!“

(Láďa „Big L“ Stuchlík, DJ a producent)

Večne fúzatý muž mnohých tvárí a nálad, ktorý má dar načúvať, poradiť, ale aj zabaviť. Už dva roky si pestuje plnovous, takže pôsobí dojmom najstaršieho inštruktora. Z tejto pozície potom s o to väčšou chuťou servíruje ostatným nečakané žartíky a bizarné situácie, tzv. klíčoviny. V osobnom živote lavíruje medzi štúdiom architektúry a účinkovaním hneď v niekoľkých kapelách súčasne. Hrá na bicie. Nielen. Má košatý hudobný rozhľad a ako správny „selektor“ obohacuje tím o muzikálne počiny, ktoré by inak ostali nami nepovšimnuté. Nemožno opomenúť ani jeho záľubu v bizarných videách z internetu, ktoré buď obsahujú nejaké zvlášť zenové posolstvo pre hŕstku vyvolených, alebo sme proste príliš malí hipsteri na to, aby sme to pochopili. Počkať, počkať. Dvakrát prívlastok bizarný v jednom krátkom odstavci! Jaj, trikrát! O kom to je? O Klíčovi? Aha.

Peťo

Peťo

„Mojo [: moʊdʒoʊ:], podľa afroamerických tradícií nazývané tiež „hoodoo“ je amulet, ktorý sa skladá z flanelového vrecka obsahujúceho magický predmet, ktorý majiteľ nosí vždy na tele. Termín mojo sa dnes používa v prenesenom význame: niečí nadanie alebo dar.“

(75.46.74.40, semianonymous Wikipedia editor)

A práve v to verí Peťo – že každá osoba, činnosť a vec má svoje „mojo“, ktoré keď objavíte, vás bude úprimne baviť. Medzi jeho záľuby patrí snaha prechytračiť súperov v League of Legends, Tarantinovky a nechať sa po večeroch vtiahnuť do virtuálnej králičej nory na Reddite. Ak by ste niekedy hľadali trochu „ujetého“ človeka, ktorého nahovoríte skoro na každú blbosť – ste na správnej adrese, Peťo sa veľa krát osvedčil ako veľmi efektívny katalyzátor blbostí. Okrem spomínaných záľub sa Peťo tiež venuje jednotkám a nulám, hre na klavír a tiež rekreačnému ochutnávaniu surového mäsa do klobás.

Sekera

Sekera

„Na jeho slovo klidně změníte školu.“

(Petr Šilhavý, architekt a hudobník)

Náš tímový kondičný tréner svojím zápalom dokáže vyhecovať i tých inštruktorov, ktorí si myslia, že sú na kopu vecí už starí. V roku 2014 ukončil kariéru vrcholového športovca riadiac sa porekadlom, že v najlepšom treba prestať. Jeho životnú formu dokladá i fakt, že sa umiestnil na deviatom mieste v ankete športovec roka žilinského kraja, hneď za všetkými tými slávnymi hokejistami a tak. Keď sa naň v budúcnosti osopí nejaký rapper s otázkou „a čo si ty urobil pre slovenské plutvové plávanie?!“, mal by sa pripraviť na ľúty betl, pretože Sekera mu rutinným frístajlom vysvetlí, že už čo-to porobil a ani teraz nezaháľa a trénuje plutvičkovú omladinu. A popri tom si občas zasurfuje, z čoho fotí selfíčka a popri tom dáva ťukesy so žralokmi.

Tonka

Tonka

„To spraví jedna kostička čokolády! Stogramová.“

(Anouk Rocherová, znalkyně v oboru)

Mladá slovenská krev v týmu. Žije ve světě drog. Má pod palcem nejen všechny opiáty v nemocniční lékarně v Motole, ale vyzná se i v kafíčku a čokoládě. Když by opustila kariéru farmeceutky, byla by z ní světoznámá cukrářka se sklony k improvizačnímu divadlu a počítačovým hrám. Má nejsladší výslovnost "Ř" ze všech slováků v týmu, která obzvlášť vyniká ve frázi: „Dobře ty!“ Racionální pohled na věc a bohaté zkušenosti jsou už jen třešničkou na tomto dortíku.