Inštruktori

Anežka

Anežka

„....“

()

Beznož

Beznož

„Bez noža si Beznož beží tam kde spadne potom... leží“

(Kenichi Ryoma, zenový básnik)

Pamäť národa, chodiaca kronika a účastník prvého Fonsu Slovensko (2001). Baví ho prenikanie do ultimátnych sociálnych spoločenstiev a štúdium kultúrnych šokov s tým súvisiacich. Život mu priniesol zaujímavú diverzitu v zamestnaniach, čo krásne zapadá do načrtnutého rámca. Pred pár rokmi nastúpil na Cestu japonského meča, po ktorej vytrvalo kráča k osvieteniu. V tíme plní funkciu nestora pre legálne povzbudivé prostriedky, vyzná sa v čajoch, cigarách, príprave kávy, v komixoch a zenových kóanoch. Jeho najnovším objavom na poli gastronómie sú jablká kultivaru Idared. Nedávno sa presťahoval na Haciendu, kde cibrí svoje rurálne skills a učí matematiku opravárov poľnohospodárskych strojov.

Dymči

Dymči

„....“

()

Dady

Dady

„....“

()

Gimli

Gimli

„Boří hranice, inspiraci nejraději hledá v horách.“

(Robert „Bob“ Brassbell, ranger, Yellowstonský národný park)

Tvorca tímovej umelej inteligencie povýšil prípravné stretnutia i čas medzi nimi na úroveň hodnú 21. storočia. Má rád, keď je všetko pripravené v predstihu, keď každý vie, čo má robiť a keď sú naše kroky naplánované na niekoľko ťahov dopredu, vrátane všetkých možných i nemožných alternatív. My zo slovenskej časti tímu sa ho to márne pokúšame odučiť. Nedá si povedať. Často nás prekvapí nejakým grafom, štatistikou či novou aplikáciou, ktorá nám má uľahčiť plánovanie. Jednoducho ajťák, čo si budeme hovoriť. Jeho koníčkom je šifrovanie a prevádzkovou kvapalinou kakavíčko. Zlé jazyky tvrdia, že má doma utretý prach i medzi poličkou a skriňou a farbičky zoradené podľa farieb. Ale na tom sa nevieme zhodnúť. Respektíve, vieme sa zhodnúť na tom, že má farbičky zoradené, len nevieme, či podľa RAL, alebo RGB.

Kaj

Kaj

„Kaj má ráda podstatu věci. Její podstatou je tanec a sluníčko.“

(RNDr. Sergej Labanov, Ph.D., teoretický fyzik)

Životná púť našej Kaj sa odohráva nielen v čase, ale aj v priestore. Postupne sa z východného Slovenska presťahovala na stredné a v nedávnej minulosti dokonca zakotvila až v Prahe. Táto skutočnosť síce geograficky narušila odvekú nerozlučnosť dua Miška-Kaj, spoločné zotrvávanie v našom tíme im však dáva viaceré príležitosti na stretávanie a spoluprácu. Hľa, na čo všetko je ten Fons dobrý! Ako mladá inštruktorka má ešte stále kopu energie, takže sa sama hrnie do mnohých aktivít a jej pracovné nadšenie neraz primäje i postaršiu časť tímu k väčším výkonom. A takmer celý čas sa usmieva a šíri okolo seba dobrú náladu. Takže ak na Fonse natrafíte na nejakú odutú semetriku, určite sa nejedná o Kaj! Jej obľúbeným relaxom je tanec a masáž.

Klíč

Klíč

„Děsně charizmatický král pozérů a oponentů. WTF!“

(Láďa „Big L“ Stuchlík, DJ a producent)

Večne fúzatý muž mnohých tvárí a nálad, ktorý má dar načúvať, poradiť, ale aj zabaviť. Už dva roky si pestuje plnovous, takže pôsobí dojmom najstaršieho inštruktora. Z tejto pozície potom s o to väčšou chuťou servíruje ostatným nečakané žartíky a bizarné situácie, tzv. klíčoviny. V osobnom živote lavíruje medzi štúdiom architektúry a účinkovaním hneď v niekoľkých kapelách súčasne. Hrá na bicie. Nielen. Má košatý hudobný rozhľad a ako správny „selektor“ obohacuje tím o muzikálne počiny, ktoré by inak ostali nami nepovšimnuté. Nemožno opomenúť ani jeho záľubu v bizarných videách z internetu, ktoré buď obsahujú nejaké zvlášť zenové posolstvo pre hŕstku vyvolených, alebo sme proste príliš malí hipsteri na to, aby sme to pochopili. Počkať, počkať. Dvakrát prívlastok bizarný v jednom krátkom odstavci! Jaj, trikrát! O kom to je? O Klíčovi? Aha.

Marče

Marče

„....“

()

Miška

Miška

„Don't worry, be happy!“

Bobby McFerrin

Věčná optimistka, která se nerada nudí a vodě je jako doma. V práci týrá hliník a kouká mu pod sukni – mikroskopem, elektronovým. Ježí mačky (raději) a mačká ježky. Také si myslí, že je třeba zabít princeznu a zachránit draka. Neodolá čokoládě, tanci ani marmeládě. Říká se o ní, že umí mluvit šesti jazyky a o existenci skautingu se dozvěděla několik týdnů před odjezdem na svůj FONS. Tato světoznámá mistrině prokrastinace tráví víkendy nejraději aktivně v přírodě a to třeba tak, že ujde 76 km se 100 g potravin za 22 hodin, tak bacha na ni!

Portviš

Portviš

„Zrcadlová koule – dovnitř nevidíš, ale ukáže ti tebe samého v neobvyklé perspektivě.“

(Marie „Daphne“ Vraníková, vedma a špiritistka)

Tento zaslúžilý člen Starej gardy je najlepší kuchár medzi záhradníkmi a najlepší záhradník medzi kuchármi. Rád vytvára obrázkové šifry a keďže má mnoho načítaného (i zapamätaného), z jeho osobitých kresbičiek sa človek mnohému priučí. V kuchyni pod jeho vedením sa človek priučí vareniu. Portviš je šéfkuchár bez čapice. Zato s rohmi. A kopytani. A plnou skriňou ďalších doplnkov, ktoré mu dizajnéri brazílskych karnevalových kostýmov ticho závidia. Môžete sa s ním baviť o floristike, o súdobých seriáloch, ktoré hýbu torrentami i o klasických filmoch pre pamätníkov, z ktorých chrlí hlášky na počkanie. Nie je poverčivý, preto doma chová čiernu mačku, ktorá dokáže byť naraz na dvoch miestach.

Sekera

Sekera

„Na jeho slovo klidně změníte školu.“

(Petr Šilhavý, architekt a hudobník)

Náš tímový kondičný tréner svojím zápalom dokáže vyhecovať i tých inštruktorov, ktorí si myslia, že sú na kopu vecí už starí. V roku 2014 ukončil kariéru vrcholového športovca riadiac sa porekadlom, že v najlepšom treba prestať. Jeho životnú formu dokladá i fakt, že sa umiestnil na deviatom mieste v ankete športovec roka žilinského kraja, hneď za všetkými tými slávnymi hokejistami a tak. Keď sa naň v budúcnosti osopí nejaký rapper s otázkou „a čo si ty urobil pre slovenské plutvové plávanie?!“, mal by sa pripraviť na ľúty betl, pretože Sekera mu rutinným frístajlom vysvetlí, že už čo-to porobil a ani teraz nezaháľa a trénuje plutvičkovú omladinu. A popri tom si občas zasurfuje, z čoho fotí selfíčka a popri tom dáva ťukesy so žralokmi.

Skoky

Skoky

„Dobrý učitel chrání žáky i před svým vlastním vlivem.“

(Bruce Lee)

Brněnská náplavka z Beskyd, která umí od každého trochu, ale vlastně nic moc pořádně, a tak radši víc poslouchá, než mluví. Dostává od státu peníze za to, že se snaží budoucí elitě národa předat to užitečné a zajímavé ze společenských věd, angličtiny a češtiny, a neustále se vrací k té primitivní praotázce, o čem by do háje to vzdělávání vlastně u všech všudy mělo himl být. V nedávné době si pro sebe objevila městskou kolovou dopravu, swingové tanečky a flexitariánství. Zakládá si na tom, že není taková ta úča, a usilovně doufá, že fakt není.

Tonka

Tonka

„To spraví jedna kostička čokolády! Stogramová.“

(Anouk Rocherová, znalkyně v oboru)

Mladá slovenská krev v týmu. Žije ve světě drog. Má pod palcem nejen všechny opiáty v nemocniční lékarně v Motole, ale vyzná se i v kafíčku a čokoládě. Když by opustila kariéru farmeceutky, byla by z ní světoznámá cukrářka se sklony k improvizačnímu divadlu a počítačovým hrám. Má nejsladší výslovnost "Ř" ze všech slováků v týmu, která obzvlášť vyniká ve frázi: „Dobře ty!“ Racionální pohled na věc a bohaté zkušenosti jsou už jen třešničkou na tomto dortíku.